Tanulmányok:
Tanulmányait a Liszt Ferenc Zeneművészeti Főiskolán végezte karvezetés (1972-77) és karmester szakon (1975-80), ahol Vásárhelyi Zoltán, Párkai István és Kórodi András voltak a tanárai, majd Somogyi László (1981), Eric Ericson (1975) és Kurt Masur (1978) mesterkurzusain képezte tovább magát.
Pályafutása:
1979–81 között a Miskolci Szimfonikus Zenekar másodkarnagya. 1978-80 között a Budapesti Akadémiai Kórustársaság másodkarnagya, majd 1980-tól vezető karnagya, művészeti vezetője. 1981–83 között a Pécsi Janus Pannonius Tudományegyetemen tanított zeneelméletet, zenetörténetet és karvezetést, valamint a nőikart vezette. 1989 óta a Budafoki Dohnányi Ernő Szimfonikus Zenekar vezető karmestere, 2001 óta ügyvezető zeneigazgatója. 1988 megalapította a Budapesti Nemzetközi Kórusversenyt és a mintájára alakult Musica Mundi Fesztiválsorozatot, melynek művészeti vezetője. 2000 óta a kétévente megrendezésre kerülő Kórusolimpia művészeti vezetője. 2001-2008 között a Honvéd Együttes zeneigazgatója, majd művészeti menedzsere. 2002-2005 között a Jerusalem Symphony Orchestra Első Vendégkarmestere, 2002 óta a Philharmonia Singers Tel Aviv zenei tanácsadója.
Karmesteri tevékenysége:
1989 óta vezeti a Budafoki Dohnányi Ernő Szimfonikus Zenekart. A Budafoki Dohnányi Zenekar Magyarország egyik legfiatalabb hivatásos zenekara, mind az együttes, mind pedig a zenekari tagok korát tekintve.
Vendégkarmesterként:
Vendégkarmesterként európai hangversenyei mellett rendszeres vendég Izraelben, Tajvanon és az Egyesült Államokban. Fellépett többek között a Concertgebouw Amsterdam, a De Doelen Rotterdam, a Royal College of Music London, a Frankfurter Alte Oper, a Wiener Konzerthaus, a Palau de Musica Valencia, a Sydney Opera House, a Taipei National Concert Hall, a jeruzsálemi Henry Crown Hall, a valamint Tel Aviv Opera, valamint a Man Auditorium koncerttermeiben.
Izraeli zenekarok vendégkarmestere (Israel Philharmonic Orchestra, Israel Chamebr Orchestra, Israeli Camerata)
Kurzusok, mesterkurzusok:
1986 óta évente rendszeresen tart karnagykurzusokat Magyarországon és külföldön: Belgiumban, Finnországban, Németországban, Tajvanon és Izraelben. 1995-ben az IFCM Európai Szimpóziumán vezetett mesterkurzust Ljubljanában. Karmesterek számára Budapesten, karnagyok számára Egerben tartott rendszeresen mesterkurzust. A Musica Mundi Kórusakadémia rendszeres előadója.
Zenei utánpótlás nevelés:
Hollerung Gábor nagy hangsúlyt fektet a zenei utánpótlás nevelésére. 1985-ben először rendezte meg a Budapesti Középiskolások közös hangversenyét, mely 2006-tól országos színtűvé nőtte ki magát Énekel az ország (www.enekelazorszag.hu) néven. Az Énekel az ország a magyar zenei életben egy párját ritkítóan sikeres rendezvény, amelyben a legkülönbözőbb korú és képzettségű zenebarátok gyűlnek össze az ország minden tájáról. A projekt olyan énekkarok, énekesek számára kínál lehetőséget a Művészetek Palotájának színpadán való fellépésre, akiknek anyagi, vagy egyéb okból erre nem lehetne lehetőségük. A hangversenyt megelőzően az összes résztvevő egy zenei táborban vesz részt, melynek helyszíne minden évben máshol van.
A kórustábor koncepciójában központi szerepet kapott az ismeretterjesztés – nem csupán hangok megtanulásáról szólnak a próbák, hanem műértelmezésről, stílusról, zenei nyelvről, élet és művészet viszonyáról is. A résztvevők számára ez egy különleges alkalom lehet, hogy mélyebb, intenzívebb bepillantást nyerhessenek egy zeneműbe.
A több mint húsz éves program kiemelkedő eredménye, hogy az abban résztvevők bizonyíthatóan rendszeres hangversenylátogatókká, zeneszerető és zeneértő közönséggé váltak.
Zenekarával három ifjúsági hangversenysorozatot vezet, melyben nagy hangsúlyt fektet a karmesteri magyarázatra is. (A megérthető zene (Olasz Kulturális Intézet, családi hangversenysorozat karmesteri magyarázattal), A zene titkai (Klauzál-Ház, ifjúsági hangversenysorozat karmesteri magyarázattal 10-14 évesek számára), Zeneértő leszek (Klauzál Ház, hangversenysorozat kisiskolások számára)
Kórusvezető:
1980 óta a Budapesti Akadémiai Kórustársaság vezető karnagya. Rendkívüli sikersorozatot mondhat magáénak, énekkarával Európa valamennyi rangos kórusversenyén ért el első helyezést, több nagydíj, így a Debreceni Bartók Béla Nemzetközi Kórusverseny nagydíja és a Llangolleni “Világ Kórusa” cím elnyerése is az ő nevéhez fűződik. Debrecenben a legjobb karnagynak járó díjat is neki ítélte a zsűri 1984-ben.
Énekkara a világ 30 legjobb kórusa között meghívást kapott a Sydney World Symposium on Choral Music rendezvényre, valamint a Taipei Nemzetközi Kórusfesztiválra. A Jeruzsálemi Liturgica Fesztivál rendszeres résztvevője volt. Számos izraeli zenekarral koncerteznek rendszeresen.
1980 Békés-Tarhosi Nemzeti Kórusverseny - Nagydíj
1980 Pescara International Choir Competition - 3 első díj
1983 Tolosa International Choir Competition - 3 első díj
1984 Bartók Béla Nemzetközi Kórusverseny - nagydíj
1985 International Choir Competition Neuchatel – első díj
1989 International Eisetddfod Llangollen - "Choir of the World" cím elnyerése
Rendezvény és fesztiválszervezői tevékenység:
1979-ben a Művészeti Főiskolák II. Szentendrei Találkozójának felelős szervezője. 1983-86 között a KISZ Budapesti Bizottságának munkatársa, majd kulturális osztályának vezetője. Ebben a minőségben számos nagyrendezvény szervezője és felelős irányítója, így többek között: „Itt élned, halnod kell” – Hősök tere 1985-86, Múzeum-kerti ünnepi rendezvények1985-86, Petőfi Csarnok-beli ünnepi rendezvények 1985-86, Országos Diáknapok központi rendezvényei, a Budapesti Tavaszi Fesztivál ifjúsági programjainak szervezője 1984-86 között.
1988-ban kezdeményezte egy új művészi koncepciójú kórusverseny életrehívását Budapesten, mely azóta nemzetközi rangú rendezvénysorozattá nőtte ki magát. A Budapesti Nemzetközi Kórusverseny mintájára azóta számos kórusrendezvény született Musica Mundi elnevezéssel Olaszországban, Németországban, Csehországban, Izraelben és az Egyesült Államokban. A sorozat 2000 nyarán érte el tetőpontját, a Linzi I. Kórusolimpia megrendezésével, mely azóta Pusanban (2002, Korea), Brémában (2004), Xiamenben (2006, Kína), Grazban (2008) talált otthonra.
1995-ben részt vett az Ifjúsági Zenei Fesztivál Szervezésében, ahol a világ minden tájáról 500 együttes vett részt.
1997 óta a Kodály Zoltán Magyar Kórusverseny egyik szervezője. A Francia-Magyar Kulturális Év Iroda felkérésére a Francia-Magyar Gálát szervezte 2000-ben.
Az Antenna Hungaria Zrt. felkérésére 2004 óta az egyik legrangosabb, hagyományokban gazdag rendezvény, a Zempléni Fesztivál művészeti vezetője.
Hollerung Gábor az INTERKULTUR Nemzetközi Zenei Versenyek Alapítvány, a MUSICA MUNDI fesztiválsorozat illetve a Kórusolimpia rendezvényeinek egyik művészeti vezetője.
Kitüntetések:
2002 Magyar Köztársasági Érdemrend Lovagkeresztje
2004 Liszt Ferenc-Díj
2006 Jeruzsálem-Díj
1998, 2008 Artisjus-Díj
Diszkográfia:
Europäische Chormusik (TELDEC LP 1987)
Choral Works by József Karai (HUNGAROTON CD 1996)
Carl Orff: Carmina Burana (CD 1995)
Orchestral Fireworks (CD 1996)
Happy New Millennium (CD 2000)
The Jubilee Concerts – Kodály: Psalmus Hungaricus, Bartók: Concerto (CD 2001)
Happy New Year (CD-k 2001-2009)
Mendelssohn and Hoffmeister Male Choruses (CD 2003)
Dvorák: Symphony No 8. Mozart: Haffner Symphony (CD 2004)
Mozart: Requiem (CD 2005) Pánczél Tamás kiegészítéseivel
Extázis (CD 2008) (Stravinsky: Le Sacre du Printemps, Ravel: Bolero, Pánczél: Klezmer Suite, Piazzolla: Fuga y Misterio & Libertango)
Vajda: Choral Works (Hungaroton CD 2008)
Madarász: Az utolsó keringő – opera (Hungaroton CD 2009)