
Händel Messiása az oratóriumirodalom talán leghíresebb darabja. A brit zenei tradícióban ez a Händel mű számít „Az Oratóriumnak”, Halleluja tétele pedig szinte a britek második himnusza, amit a mai napig állva hallgatnak meg a hangversenyeken.
Virtuozitás, magasságok, karikatúrák és mitológia a BFZ régizenei koncertjén. Az együttes élén ismét a barokk zene brit specialistája, Jonathan Cohen áll, a korabeli gesztika ezúttal is Sigrid T’Hooft szakértő irányításával készül.
Jössz éjfélkor babzsákra huppanva, az előadóktól karnyújtásnyira klasszikus zenét hallgatni? A kérdés tíz évvel ezelőtt talán furcsán hangozhatott, de a Fesztiválzenekarnak köszönhetően a Midnight Music azóta az egyik legjobb és legnépszerűbb program lett azok körében, akik fogékonyak a kultúrára, de nem szeretik a hagyományos hangversenyek kötöttségeit.
Egy dal, amely szavak nélkül a legkifejezőbb. Egy zongoraverseny, amely visszahozta szerzőjét a mély depresszióból. Egy szimfónia, amely végleg feledtet egy megsemmisítő kudarcot. Rachmaninov művei keletkezésük történetét tekintve is izgalmasak, a korabeli kritikusok szerint szentimentálisak és nosztalgikusak, mi mégis azért szeretjük hallgatni őket, mert gyönyörűek!
A Ligeti-centenárium izgalmas eseményének ígérkezik Fassang László orgonaestje, amelynek közönsége nemcsak a Müpa világhírű instrumentumát hallhatja, de a hangversenyen Hammond-orgona, MIDI-orgona és zongora is megszólal.
ÚJÉV AZ OPERAHÁZBAN
Koncert
Koncertszerű előadás latin nyelven, magyar és angol felirattal
Varnus Xaver korunk egyik legismertebb orgonaművésze.
A Liszt Ferenc Kamarazenekar zeneakadémiai évadát hagyományaihoz híven, művészeti vezetőjével, Várdai István világhírű csellóművésszel indítja, karmesterük pedig az együtteshez hosszú ideje szoros szakmai szálakkal kötődő Takács-Nagy Gábor lesz.
MŰVÉSZETEK HÁZA GÖDÖLLŐ
Helyszín: Színházterem
Esemény kezdése: 2023. 10. 21. (szombat) 19.00
70 perc szünet nélkül
Az ünnep közeledtével mindenki vágyik a zene nyújtotta nyugalomra és átszellemültségre - és mi adhat teljesebb békét, mint az orgonamuzsika, az a repertoár, amelyet alkotói egy eredendően liturgikus hangszerre komponáltak? Az sem véletlen, hogy a Müpa orgonakoncertjeinek része az a cappella kóruszene, hiszen a kíséret nélküli emberi hang a tisztaságot szimbolizálja.
The King’s Singers. Amit nyújtanak, mindig igazi csoda, ám most még ehhez képest is különleges csemegét kínálnak a Müpa közönségének: Wonderland című új CD-jük világpremierjét - hiszen a lemez közvetlenül a budapesti koncert előtt jelenik meg -, amellyel egyszersmind a száz esztendeje született Ligeti György művészete előtt is tisztelegnek.
MŰSOR:
BEETHOVEN: Egmont-nyitány, op. 84
BEETHOVEN: 4. (G-dúr) zongoraverseny, op. 58
CSAJKOVSZKIJ: 5. szimfónia, op. 64
Nyikolaj Luganszkij zongora
Vezényel: Keller András
Műsor:
Orbán György: Requiem
Mozart: Requiem, K. 626
Micsoda? Hogy operába, én?? Na neeem. Üljek a szűk nyikorgós széken tízezerért öt órán keresztül, várva, hogy a kövér nő végre tényleg meghaljon, de addig is még énekel vagy fél órán keresztül? Nem, ez nem nekem való, kösz. Inkább az X-faktor, azokon legalább lehet röhögni. Mondjuk, ezen is.
A Zenegyűlölő visszatér, és ezúttal az operába (nem) látogat el. Miért van ez a nagy hájp e körül az egész körül? Valószerűtlen, erőltetett történetek, ósdi díszletek, érthetetlenül éneklő korpulens dívák – miért jó egyáltalán operát hallgatni? Ennek ered nyomába ezúttal újabb szimfonikus zenei stand up estjén Janklovics Péter és a Danubia Zenekar.
A kizárólag bécsi klasszikus remekműveket kínáló Ferencsik bérlet második estjének műsora maga is kompozíció: mindkét rész nyitányból, hangversenyáriából és szimfóniából áll, csak míg a szünet előtt a nyitány szerzője Mozart és a szimfóniáé Haydn, addig ez a szünet után fordítva van. (A hangversenyária mindkét részben Mozart műve.)
Ha csak egy koncertre jön valaki az évben, akkor ez lesz az!
Újévi koncert a Budapest Klezmer Band előadásában a Budapest Kongresszusi Központba. Induljon az új év remek hangulatban a Budapest Klezmer Banddel!
Történelmünk egyik legtragikusabb napjára, az aradi vértanuk kivégzésének évfordulójára emlékezünk műsorunk első számával. A kivégzett hősök emlékére komponálta Liszt Funérailles, magyarul Temetés című nagyszerű zongoraművét. Bartók első Hegedűversenye fiatalkori műve, egy beteljesületlen szerelem zenében megörökített emléke. Mahler 1901-ben komponálta V. szimfóniáját, amely örömök, csalódások, betegség és sok más megrázó élmény között csapongó romantikus lelkiállapotának lenyomata.
Ludwig van Beethoven: Szonáta fuvolakvintettre, Op. 23 (Guy Braunstein átirata)
Egy nappal szenteste előtt Vashegyi György vezényletével a Nemzeti Énekkar és a kamarazenekarrá átalakuló Nemzeti Filharmonikus Zenekar kiváló szólisták közreműködésével olyan Bach-műveket játszik, amelyek az időszakhoz kapcsolódnak.
Kocsis Zoltán kitörölhetetlenül beírta nevét a Nemzeti Filharmonikusok krónikájába: munkájának két évtizede alatt a zenekar és a kórus minden korábbinál magasabb színvonalat ért el, minden addiginál nagyobb nemzetközi megbecsülést szerezve. Halálának évfordulóján a karmesterre koncerttel emlékezünk, idén Verdi megrendítő Requiemjét szólaltatva meg.
A kisgyermekes családok körében mára jól ismert a Miskolci Szimfonikus Zenekar Ciróka Babakoncertje. A karonülő, totyogó és világfelfedező babáknak megálmodott sorozat Miskolc legnépszerűbb kulturális családi programjává nőtte ki magát. Hogy mi a titkunk azon kívül, hogy szeretjük a gyerekeket? Erről mesél a koncertek megalkotója, forgatókönyvíró, műsorvezetője: Bukáné Kaskötő Marietta.
„A koncert keretét Bach Máté-passiója adja, de Jézus szenvedéstörténete mellett együttérzésünket fejezzük ki más ártatlan áldozatokkal is” – foglalja össze Fischer Iván a Kompasszió (könyörület, részvét) névre keresztelt hangverseny koncepcióját.
MŰSOR:
CSAJKOVSZKIJ: Meditáció (A Souvenir d’un lieu cher-ből), op. 42
CSAJKOVSZKIJ: D-dúr hegedűverseny, op. 35
CSAJKOVSZKIJ: Hattyúk tava szvit, op. 20a
CSAJKOVSZKIJ: Diótörő szvit, op. 71a
Baráti Kristóf hegedű
Vezényel: Keller András
A sokoldalúság, és a határtalan tehetség koncertje, ahol az ország egyik legkiválóbb cigányprímása, ifj. Sárközy Lajos felcsillantja a gyönyörű hegedűhang, a cigányzenészek őserejének és elképesztő virtuozitásának minden árnyalatát.
A Kodály Filharmonikusok és a Kodály Kórus évadzáró koncertje a világhírű José Cura fellépésével
MŰSOR:
SCHUMANN: Genoveva-nyitány, op. 81
SAINT-SAËNS: Havanaise, op. 83
SAINT-SAËNS: Rondo Capriccioso, op. 28
MAHLER: 4. (G-dúr) szimfónia
Pasztircsák Polina szoprán, Teo Gertler hegedű
Vezényel: Takács-Nagy Gábor
tétel a kosárban
összesen:
Lejárt a vásárlási időkorlát! Kérjük, állítsa össze a kosarát újra!