Program


HAYDN: Die Schöpfung

HAYDN: Die Schöpfung

A Purcell Kórus és az Orfeo Zenekar hangversenye.

Műsor: Haydn: A teremtés, Hob. XXI:2
 több...

A jegy.hu oldalon jelenleg nincs aktuális előadás

Egy múltbeli eseményre kerestél. Kérjük, válogass aktuális kínálatunkból a Jegy.hu keresőjében!

Az oldalon elérhető utolsó előadás dátuma: 2012. március 4. vasárnap, 19:30

Joseph Haydn Die Schöpfung (A Teremtés) című oratóriuma az európai zenetörténet egyik legjelentősebb alkotása: első, még nem nyilvános – azaz csak meghívott vendégeknek tartott – előadására 1798-ban, a bécsi Schwarzenberg-palotában került sor. A mű (Haydn által vezényelt) ősbemutatója, valamint az azt egy évvel követő első nyilvános koncert hatalmas sikert aratott: az oratórium felmérhetetlen hatást gyakorolt éppúgy kortársaira, mint az utókorra – máig Haydn talán legnépszerűbb műve. Nekünk, magyaroknak nem árt minél sűrűbben emlékezetünkbe idéznünk a sokszor elfelejtett tényt, hogy a remekmű első, Bécsen kívüli előadása éppen a Budai Várban volt: 1800. március 8-án – komoly próbaidőszak után – maga Haydn irányította a magyarországi bemutatót. E koncert Alekszandra Pavlovna nagyhercegnő esküvői ünnepségsorozatának része volt (e sorozat keretében adta Ludwig van Beethoven 1800. május 7-i zongoraestjét is a Várszínházban) – a fontos hangverseny emlékét máig nevében őrzi a budai „Alkotás” utca (akkoriban a „Schöpfung” szót inkább „alkotás”-ként, mint „teremtés”-ként fordították magyarra).

A Purcell Kórus és Orfeo Zenekar először – Haydn bemutatója óta első alkalommal korabeli hangszereken, Magyarországon – 2005 tavaszán szólaltatta meg a Teremtés-t: akkori zeneakadémiai koncertünket egy nyár végi fertőszentmiklósi hangverseny követte (melyből lemezfelvétel is készült), valamint a 2009-es „Haydn-évben” többször is játszhattuk a művet. Ma este első ízben szólaltatjuk meg e csodálatos partitúrát a Bartók Béla Nemzeti Hangversenyteremben: e koncertünket szeretnénk a majdnem pontosan 212 évvel ezelőtti budavári magyarországi bemutató emlékének ajánlani.

Vashegyi György

Ajánlatunk


Jössz éjfélkor babzsákra huppanva, az előadóktól karnyújtásnyira klasszikus zenét hallgatni?

Manga – Hokuszai – Manga Kortárs japán mangák szemszögéből a Hokuszai Manga 2026. ápr. 24. - 2026. aug. 16 A kiállítás a kortárs japán mangák (képregények) perspektívájából közelít Kacusika Hokuszai (1760–1849) ukijo-e mester Hokuszai Manga című, több ezer rajzból álló, rendkívüli hatású rajzgyűjteményéhez. A tárlat nem azt kívánja igazolni, hogy Hokuszai a mai értelemben vett manga „feltalálója” lett volna, hanem azt vizsgálja, miként alakult és változott a „manga” fogalma, használata és jelentése az elmúlt kétszáz év során.

Magyarországi bemutató Az Erkel Színház előadása ELŐADÁSOK: 2026. augusztus 14., 15.,16., 20., 21., 22. tervezett esőnapok: augusztus 17., 18., 23., 24.

Kövess minket!


További ajánlataink


Sétálj velünk a Gellért-hegyen és a Citadellán, hogy megismerd izgalmas történetét és újjászületésének kulisszatitkait!

Hirdetés

Sári bíró - UTOLSÓ ELŐADÁS! Szép

Új Színház, Nagyszínpad

Választás előtt áll a falu – de nem a férfiak döntenek! Sári bíró utoljára a Nagyszínpadon Esztergályos Cecília alakításában.

Hirdetés

Fergeteges vígjáték pimasz poénokkal, pikáns helyzetekkel és félreértésekkel.

Hirdetési információ

Ebben a rovatban a rendszer által válogatott népszerű programokat ajánlunk. Közöttük fizetett hirdetések is lehetnek.

Akadálymentesítés menü
Betűméret növelése
100%

Ajándékozz jegy.hu
ajándékutalványt!

Az ajándékutalvány a Jegy.hu rendszerében használható fel az elérhető programokra (színház, koncert, fesztivál, sport) történő jegyvásárláskor.

Kultúrát otthonról
online.jegy.hu

Élvezd otthonod kényelméből az online streaming kínálatunkat!

HÍRLEVÉL FELIRATKOZÁS

Ha szeretnél értesülni legfrissebb ajánlatainkról, aktuális kedvezményeinkről és induló jegyelővételeinkről iratkozz fel hírlevelünkre!

Figyelem! A vásárlási időkorlát hamarosan lejár!
becsült lejárati idő:
00:00

tétel a kosárban

összesen:


Lejárt a vásárlási időkorlát! Kérjük, állítsd össze a kosarad újra!