Haydneum Nyitófesztivál Capella Savaria Bertalan Andrea, Kalló Zsolt
Haydn műveiből
Haydn műveiből
Ön egy múltbeli eseményre keresett rá. Kérjük, válogasson aktuális kínálatunkból a Jegy.hu keresőjében!
Utolsó előadás dátuma: 2021. október 6. szerda, 18:00
Haydneum Nyitófesztivál Capella Savaria Bertalan Andrea, Kalló Zsolt
Bertalan Andrea – fuvola
Kalló Zsolt – hegedű
Capella Savaria
Michael Haydn: A-dúr hegedűverseny, MH 207
Michael Haydn: D-dúr fuvolaverseny, MH 15. P.56.
Joseph Haydn: B-úr szimfónia, Hob. I:77
Ritkán fordul elő, hogy egyazon családban két vagy több testvér is jelentős alkotóként írja be nevét a zenetörténetbe. A Bach fiúk mellett legkézenfekvőbb a Haydn testvérpár példájára hivatkozni: az idősebb, Joseph (1732–1809), a halhatatlanná lett bécsi klasszikus munkával töltött évtizedei nagy részét az Esterházy család rezidenciális muzsikusaként élte Kismartonban, hogy idős korára Párizs, London is tenyerén hordozza. Öccse, Michael (1737–1806) rövid nagyváradi időszak után lényegében egész életét Salzburgban töltötte, a dóm karnagyaként, s a Mozart családdal is jó kapcsolatot ápolt. Wolfgang Amadeus nem csak Josephet csodálta (kvartetteztek is együtt, s neki ajánlotta hat vonósnégyesét), de Michaeltől is sokat tanult, kivált az egyházzene területén. Michael versenyműveket is bőségesen írt, ezek közül hallunk kettőt ezen az estén, Haydnt pedig egyik legfontosabb műfaja, a szimfónia képviseli. Bertalan Andrea (fuvola) és Kalló Zsolt (hegedű) a magyar korhű régizenejáték jeles szólistái, a Capella Savaria a hazai historikus előadópraxis hőskora, a nyolcvanas évek eleje óta meghatározó szerepet játszik a magyar zeneéletben.
Több mint húsz évvel ezelőtt Cseh Tamás Katonadalok című lemezével állított felejthetetlen emléket valamikori dédapáinknak, azoknak a magyar katonáknak, akik a hazáért, a közös eszméért adták fiatal életüket, vérüket. A zene és a dal fennmarad a közös emlékezetben, ám a tánc csak mint egy letűnt emlék kavarog a múlt messzeségében, az eltűnt idők hús-vér embereinek mozdulataiban. Toborzó című műsorunkban mi most újra felidézzük ezeket a mozdulatokat, a régmúlt üzeneteit, és fejet hajtunk azok előtt a magyar huszárok, katonák, bakák előtt, akik életüket adták a nemzetért, akik védték a magyar hazát és ezzel követendő példát mutattak minden nemzedéknek.
Száz esztendeje született Ligeti György, a 20. század egyik legizgalmasabb, mindig új utakat kereső zeneszerzője. Erdélyben látta meg a napvilágot, a budapesti Zeneakadémia neveltje volt, 1956-os emigrációját követően érett művészete Nyugat-Európában bontakozott ki.
A nagysikerű A MINISZTER FÉLRELÉP című film újra színpadon kizárólagosan a Bánfalvy Stúdió produkciójában!
A Főnixként újjászületett legendás csapat most újra itt van és ismét együtt énekelhetjük a NOX legnagyobb slágereit, a látványában és…
Magyarországon először történik meg, hogy egy ember a Duna felett kifeszített drótkötélen egyensúlyozva sétál át a folyó egyik partjáról. Nézze…
Stephen Sachs amerikai szerző vígjátékát hihetetlen sikerrel játsszák a világon mindenütt, és most magyarul is látható ez a végtelenül szórakoztató,…
tétel a kosárban
összesen:
Lejárt a vásárlási időkorlát! Kérjük, állítsa össze a kosarát újra!